Skip to main content

-

Academic Staff

NameTitle
Professor Charles AugardeProfessor, Head of Department
Dr Ather AliTeaching Fellow
Dr Iddo AmitAssistant Professor
Dr Hamed BahmaniAssistant Professor
Professor Claudio BaloccoProfessor, Director of Post Graduate Research
Dr Huashan BaoAssociate Professor
Elizabeth BarnesAssistant Professor
Dr Majid BastankhahAssociate Professor
Dr Ismail Ben-MabroukAssistant Professor
Dr Alessandro BorghiAssistant Professor
Dr Rui CarvalhoAssistant Professor
Dr Mujeeb U. ChaudhryAssociate Professor
Dr Yunfei ChenProfessor
Professor Will CoombsProfessor
Professor Christopher CrabtreeProfessor
Dr Andrew CrosslandAssociate Professor in Practice
Professor Andrew GallantProfessor
Dr Lian GanAssociate Professor
Professor Philip GaskellProfessor
Dr Nima Gerami-SereshtAssistant Professor
Dr Stefano GianiAssistant Professor
Professor Chris GrovesProfessor
Dr Junaid HaiderAssistant Professor
Professor Simon HoggProfessor
Professor Alton HorsfallProfessor
Dr Ensieh HosseiniAssistant Professor
Professor Paul HughesProfessor
Dr Aissa IkhlefAssociate Professor
Professor Grant IngramProfessor
Professor Karen JohnsonProfessor
Dr Rahele KafiehAssistant Professor
Dr Behzad KazemtabriziAssociate Professor, Director of Education
Dr Ciara KeatingAssistant Professor
Dr Mehdi Keshavarz-HedayatiAssociate Professor
Professor Ashraf William KhirProfessor
Dr Janie Ling-ChinAssociate Professor
Dr Marti Lloret-CabotAssociate Professor
Dr Zhiwei MaAssociate Professor, Research Track
Dr Roderick MackenzieAssociate Professor
Professor Simon MathiasProfessor, Chair of Board of Education
Dr Peter MatthewsAssociate Professor
Dr Sravan Muguda-ViswanathAssistant Professor
Professor Ashraf OsmanProfessor
Dr Bartolomeo PantoAssistant Professor
Dr Alexandros PetalasAssistant Professor
Prof Michael PettyEmeritus Professor
Professor Alan PurvisEmeritus Professor
Professor Tony RoskillyProfessor
Professor Sana SalousProfessor, Chair of Communications Engineering
Dr Nur SarmaAssistant Professor
Dr Mohammed SeaidAssociate Professor
Dr Mahmoud ShahbaziAssociate Professor
Dr Natasha ShirshovaAssociate Professor, Director of EDI and Wellbeing
Dr Roy B. V. B. SimorangkirAssistant Professor
Professor David Sims-WilliamsProfessor, Director of Infrastructure
Dr Andrew SmallboneProfessor, Deputy Director of Research
Professor Hongjian SunProfessor, Director of Research
Dr Stefan SzyniszewskiAssociate Professor
Mr Peter TavnerEmeritus Professor
Professor David TollProfessor
Professor Jon TrevelyanEmeritus Professor
Prof Anthony UnsworthEmeritus Professor
Dr Sergii VeremieievAssociate Professor
Dr Oliver VogtAssistant Professor (Education)
Dr Qing WangAssociate Professor
Dr Yaodong WangProfessor
Professor Jun Jie WuHonorary Professor
Professor Dagou ZezeProfessor
Dr Wangcheng ZhangAssistant Professor

-

Support Staff

NameTitle
Dr Ruth VaterDepartment Manager
Hannah ReevesOperations Administrator
Dr Charlotte QuarlessLearning and Teaching Manager
Caroline AslingLearning & Teaching Administrator (PT)
Amy ClarkeLearning and Teaching Coordinator
Natalie DentLearning and Teaching Coordinator
Glenda LiddleLearning and Teaching Administrator
Su StinchcombeSenior Research Administrator
Louise GascoignePostgraduate Research Coordinator
Dr David Ross-PinnockIndustrial Liaison Senior Officer
Karen AtkinsonFinance Manager & Travel Reporter/Approver
Joshua AllchurchFinance Administrator
Jane ChiltonFinance Administrator
Jacqueline BellSpecial Research Project Manager
Rachel SimpsonSpecial Research Project Manager
Julie McLoughlinSpecial Projects Manager (TES)
Holly ListerSpecial Projects Administrator (TES)
Dr Steve RobertsonTechnical Operations Manager
Ian HutchinsonTechnical Manager, Electronics & Electrical
Colin WintripTechnical Manager, Mechanical
Julie DoddsSenior Technician (Operations/H&S)
Ian DouglassSenior Research Technician (TES) (Kent House)
Jonathan HeslopSenior Technician in Energy Systems
Neil ClareySenior Technician (Electronics)
Ian GarrettSenior Technician (Electrical)
Adam MarshallSenior Research Technician (TES) (Kent House)
Gary PottsSenior experimental officer
Dr Ioanna Maria ZougrouSenior Electronics Technician
Craig HansfordSenior Civil/Geotechnical Engineering Technician
David HudsonSenior Electronics Technician
Dr Akram KarimianSenior Civil/Geotechnical Engineering Technician
Joseph PughElectronics Technician
Paul DavidsonMechanical Workshop Technician
Phillip DuffyMechanical Workshop Technician
Paul JarvisMechanical Workshop Technician
Gary ParkerSenior Technician (Thermo Laboratory)
Stuart WatsonMechanical Workshop Technician
Kristian WhatcottMechanical Workshop Technician
Mrs Elizabeth YallopCoffee Bar (PT Monday & Tuesday)
Mrs Andrea ParkerCoffee Bar (PT Wednesday Thursday & Friday)

-

Research Staff

NameTitle
Amar Al-JzariPostdoctoral Research Associate
Dr Mahdi AmanipourAssistant Professor (Research)
Dr Mrinal BhowmikResearch Associate
Dr Robert BirdPostdoctoral Research Associate
Prateek DhirPostdoctoral Research Associate
Ziyu FanPost Doctoral Research Associate
Dr Alessandro GiampieriPostdoctoral Research Associate
Dr Habib HabibPostdoctoral Research Associate
Dr Qinrong HePostdoctoral Research Associate
Dr Yubei HePostdoctoral Research Associate
Dr Sidrah JavedPostdoctoral Research Associate
Dr Susmita KoleyPostdoctoral Research Associate
Dr Janie Ling-ChinAssistant Professor (Research)
Dr Jinjie LiuPostdoctoral Research Associate
Chenguang LiuPost Doctoral Research Associate
Dr Abdullah MalikAssistant Professor (Research)
Dr Mahsa MehradSenior Post Doctoral Research Associate
Dr Parvathy Mohanan-LeelaPostdoctoral Research Associate
Dr Julina MuthiahPostdoctoral Research Associate
Dr Ahmad Najjaran-KheirabadiPostdoctoral Research Associate
Dr Ugochukwu NgwakaPostdoctoral Research Associate
Dr Mahdiyar Nouri-RezaiePostdoctoral Research Associate
Dr Mao OuyangPostdoctoral Research Associate
Sukanya PalSenior Teaching Development Officer (Physics)
Gary PottsExperimental Officer (Clean Room)
Dr Giuliano PrettiPostdoctoral Research Associate
Dr Dibyendu RoyPostdoctoral Research Associate
Dr Rajat SharmaPostdoctoral Research Associate
Dr Gurashish SinghPost Doctoral Research Assistant
Dr Smitha SivadasanPost Doctoral Research Associate
Dr TaghavifarAssistant Professor
Massud Tota-KhelPost Doctoral Research Associate
Dr Shivaprasad VijayalakshmiAssistant Professor (Research)
Dr Ruiqi WangPostdoctoral Research Associate
Dr Richard WilliamsPostdoctoral Research Associate
Nora WuttkePostdoctoral Research Associate
Dr Shunmin ZhuMarie Curie Researcher

-

Research Postgraduates

NameTitle
Olusegun AdenijiResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Francisco Emir Aguerrebere-GonzalezResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Alex Aguilar-CelisResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Thoraya Al-ZaabiResearch Postgraduate - Electrical Power Node
Mr Abdulwahab AlghamdiResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Sermed AlsaadiResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Abdullah Hatim M AlshammariResearch Postgraduate - Communications and THz Node
Josue Alvarez-LaresResearch Postgraduate – Computational Mechanics Node
Sam ArmittResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Ali BadakhshanResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Ana BeaumontResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Adam BickerdikeResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Dax Blackhorse-HullResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Max BorrmannResearch Postgraduate – Electrical Power Node
David BrooksResearch Postgraduate – Geotechnical and Environmental Engineering Node
Luis Felipe Ceron-OliverResearch Postgraduate - Electrical Power Node
Michael ChenResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Sam ChenResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Hongkuan ChenResearch Postgraduate - Thermal Energy Node
Keturah CivelekResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Martha Teresa Correa-DelvalResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Hangcheng DaiResearch Postgraduate – Thermal Energy Node
Sophie DraperResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Charles DrewerResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Aidan DuffyResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Ridvan ErgunResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Rui FangResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Jordan Fuentes-HoldenResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Nathan GavinResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Amir GhasemiResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Ramtin GhorbanikandelatiResearch Postgraduate - Communications and THz Node
Grainne GilleeceResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Eduardo Gonzalez-OsunaResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Siti Khadijah HamzahResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Gregorio Higuera-GutierrezResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Jiahao HuResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Amy HuntResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Markus HusnerResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Ahmad IbrahimResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Sara Ismail-SuttonResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Michaela JiaResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Luis Jimenez-DiazResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Akmaral KaramergenovaResearch Postgraduate - Geotechnical and Environmental Engineering Node
Jacob KayResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Arjmand KhaliqResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Xiangtao KongResearch Postgraduate – Thermal Energy Node
Chunyang LaiResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Ekaterina LgotinaResearch Postgraduate – Geotechnical and Environmental Engineering Node
Weizhen LiResearch Postgraduate – Bioengineering Node
Jiajun LiResearch Postgraduate – Thermal Energy Node
Rong LinResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Xingyu LiuResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Chang LiuResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Wanyu LuResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Adam MarshallResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Diana Martinez-TrejoResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Esmaeel MasoudiResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Theo McCarthyResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Callum McGowanResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Vanessa Medina-GarciaResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Lizbeth Mendieta-RodriguezResearch Postgraduate – Thermal Energy Node
Vicky MilesResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Lauren MillerResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Zhichao MuResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Takkie MutsvairoResearch Postgraduate – Geotechnical and Environmental Engineering Node
Jiayi NiuResearch Postgraduate – Bioengineering Node
Ted O'HareResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Margaret OgbojiResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Rigoberto Ortega-ChavezResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Tom ParkerResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Diana Pina-GongoraResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Lydia RobinsonResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Emilia RussellResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mana SaeedResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Heather SandersResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Emily SettleResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Ryan SiddallResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Bradley SimsResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Ge SongResearch Postgraduate - Communications and THz Node
Shixian SunResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Yingpei SunResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Tianyuan SunResearch Postgraduate - Bioengineering Node
Sam SutcliffeResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Yuzhuo WangResearch Postgraduate - Geotechnical and Environmental Engineering Node
Enhao WangResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Anna WeatherburnResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Freddie WhiteResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Connor WhitefordResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Cai WilliamsResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Jennifer WilsonResearch Postgraduate - Electrical Power Node
Ben WoodwardResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Amber WuResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Yun XiaoResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Ransheng XuResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Chengwei YanResearch Postgraduate – Bioengineering Node
Hussin ZahloulResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Zongtai ZhangResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Zhi ZhangResearch Postgraduate – Geotechnical and Environmental Engineering Node
Yuzheng ZhangResearch Postgraduate – Bioengineering Node
Kun ZhangResearch Postgraduate – Geotechnical and Environmental Engineering Node
Yihan ZhangResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Xinzhuo ZhangResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Shujin ZhouResearch Postgraduate – Geotechnical and Environmental Engineering Node
Kaixuan ZhouResearch Postgraduate – Thermal Energy Node
Jenna ZunderResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node